Commissioning Gold Crew

Stacks Image 1155

Officers

CDR W. N. DIETZEN, JR
Commanding Officer

LCDR S. J. ANDERSON
Executive Officer

LT L. W. KNOTH LT R. C. LONNEGREN LTJG W. E. ZIERDEN
LT T. R. TRACY LT M. N. AKERS LTJG R. J. NEMES
LT L. S. SEVERANCE LT A. M. CHODROW LTJG A. H. PAUOLE

CREW

Phillip L. LE CLAIR, TMC
Chief of the Boat

ANDREWS, Glen J., FTCA GAWRYCH, Edward S., SN McGLOTHIN, David V.,
BAILEY, Robert J., EN1 GILMER, Walter J., MM2 MMFN
BARBER, Elwood (n), SOS2 GRAVELLE, James C., EN2 McKINLEY, Charles D., EM2
BARTLETT, Michael C., EM2 GROSS, Jerry L., MM1 McPETERS, Tommy L., TM2
BECKWITH, Richard W., FN GUTIERREZ, Joseph (n), Jr., OEHLSEN, Vernon L., IC1
BELIAKOFF, Lloyd J., EN3
OHLEMACHER, Richard C.,
BIZZELL, Bennie R., RMSN HATFIELD, James O., ET1 FTM2
BLACK, David R., ETR2 HAYES, James A., FTM2 PARMELE, James L., RMCA
BLAIR, James L., FA HAYES, Larry L., ETR2 PARSONS, James F., ET1
BLANKENSHIP, Wilber E., ET1 HENDERSON, Edward A., SK3 PARTAIN, Ronald J., ETR2
BLOUSE, Daniel L., MT3 HERROLD, Frank M., SN PELCHER, Roy G., EMCA
BOTHWELL, Thomas D., QM2 HILAND, Michael H., FTMSN PROCIDA, John C., MT2
BRANDT, Norman J., SA HOLLEMAN, Harold L., CSCA PYLE, Robert L., TM2
BRANTLEY, James E., EM1 HOYT, Howard R., ETR2 RAIMER, Merle E., TM1
BRYANT, Jackson T., Jr., EM2 HULSE, Donald H., EM1 REDDICK, Robert R., CS1
BYRUM, James R., FTM3 HYMAN, Charles J., FA RIEGER, Chris E., SA
CARLSON, Owen D., SO1 JOHNSON, Lorin W., MM2 SCOTT, Carl E., MM2
CARTER, Charles J., ETR3 JONES, William L., FTG1 SHELLEY, Calvin C., HMCA
CHANDLER, Larry K., IC1 JONKER, Bill W., ETCA SCHUGART, Charles D., MM1
CHANDONNET, Charles J.,CS2 JUILLERAT, Licurgo E. F., ET1 SMITH, Leland J., FA
KASHMANIAN, Edward (n) SPENCER, Curtis R., SD1
CLEMENT, Parley A., TM2 KELLIE, Fred., MM2 STALH, David E., ETR2
CONSALVO, Rocco R., SA KELLER, Wayne M., FN STENTZ, Robert G., MT2
COX, Gary F., MM2 KIMBRELL, Jimmy L., ETR2 STRACHBEIN, Edward M., SK1
 CRISSINGER, Joseph L., FTM2 KNUDTZON, George N., FTG1 SUDMAN, Gerald H., MM3
CREEKMORE, Edwin W., SOCA KORNEGAY, Donald R., RM1 SULLIVAN, James A., EN1
CROSS, Melvin L., TM3 KUKISH, Peter A., FN SWANN, Carl E., MMCA
CROUSE, Leon L., YN2 LAMP, Ralph E., MT1 TATE, Richard R., Jr., MMFN
 CROW, William C., SOS2 LANDRUM, Burns M., RM1 TURNER, Thomas R., MMCA
DARNELL, Leroy A., EM1 LENZ, Leonard L., IC2 WAGNER, Jerry L., QM2
DAVIS, Richard C., ETR3 LIBERI, Armand F., MT3 WAITE, Richard K., MT3
DERRICOTE, Dale A., TM3 LUCERO, Max A., IC2 WARREN, Norman M., EMC
DICK, Charles E., QMCA MAGUIRE, James G., SN WEBSTER, William F., MM1
DUNLAP, La Don E., SOSA MAPLE, Joel T., RM1 WEAVER, William H., CS2
DUNTON, Daniel J., ETR3 MARTIN, Willis S., SM1 WESTER, Gary L., EN1
EASTMAN, Dennis E., SN MELVIN, Wilber D., YN1 WEYER, Lawrence C., QM1
ENGLAND, Larry D., RMSN MENARD, Norman W., MM2 WHITE, Francis J. Jr., ETR3
ESKEW, George M., TM1 MIGET, James F., MM2 WILHELM, James R., IC2
ESPELETA, John J., EN1 MILLS, Harry (n), SN WYHLIDKO, Richard C., MMCA
FLANAGAN, Thelmer (n), SD1 MINOR, David E., MT3 YOUNG, Kenneth R., MM1
FORT, Herbert M., MMCA MOZINGO, Thomas P., IC2 ZIMERMAN, Donald A., TM1
FREEMANTLE, Lawrence E., SOS3 McDONALD, Gerald P., MT1

Note: RED Text indicates Deceased Crewmember